Programy motywacyjne – niezbędnik dzisiejszego konsumenta

Konsument w dobie niekończących się możliwości

W dzisiejszych czasach trudno nas czymkolwiek zaskoczyć. Coraz to nowsze technologie, możliwość zakupów na całym świecie, a nawet kupienia biletu na podróż w kosmos.

Z każdej strony bombardowani jesteśmy reklamami, promocjami, nowościami. Nadmiar informacji wprowadza nas, konsumentów, w dezorientację. Nie wiemy komu zaufać, która oferta będzie najkorzystniejsza, a przede wszystkim który produkt czy usługa będzie warta swojej ceny i będzie gwarantowała dobrą jakość.

Ważne zatem, z punktu widzenia zarówno firmy, jak i konsumenta, jest zbudowanie zaufania. Wiele marek od lat stosuje takie praktyki i wie, że opłacalne jest utrzymanie klienta u siebie jak najdłużej. Tym bardziej, że dużo ludzi opiera swoją opinie na opiniach innych konsumentów. A zatrzymanie nowego klienta, wcale nie jest takim prostym zabiegiem.

Oprócz budowania marki i skupieniu się na tym, jak konsumenci spostrzegają naszą firmę, ważny jest system dający korzyści klientowi. Przecież nie wszystko można mieć „na ładne oczy”.

Nie ma co czarować – każdy z nas chciałby mieć dodatkowe korzyści z zakupu danego produktu. Czasami nie wystarczy już tylko dobra jakość. Klient zawsze może znudzić się marką i szukać czegoś nowego. Tak skonstruowany jest nasz mózg – chce więcej, chce szukać, chce korzyści.

Jak zatem zbudować nie tylko zaufanie, ale i zatrzymać przy sobie klienta?

Programy lojalnościowe są coraz bardziej praktykowane przez mikro i średnich przedsiębiorców. Nie jest to już domeną tylko dużych „graczy” jak np. stacje paliwowe, które często oferują karty, na które nabijane są punkty wymienne na nagrody. Notabene, od plastikowych kart również się odchodzi – żyjemy przecież w dobie Internetu i zachowań proekologicznych.

Dobrym przykładem programu lojalnościowego, który odniósł sukces może być akcja jednej z sieci dyskontów. Każdy na pewno kojarzy program pod tytułem „Świeżaki”. To chyba jeden z najlepszych programów lojalnościowych, który przyniósł zdecydowanie dużo nowych klientów, ale i nakłonił stałych do kupowania produktów tylko w ich sklepie.

 

Program lojalnościowy to nie tylko nagrody.

Istnieje kilka rodzajów programów lojalnościowych. Oprócz nagród rzeczowych, możemy zaproponować konsumentom dostępy do platform edukacyjnych, przyznawać zniżki na kolejne produkty, przekazywać e-kupony na platformy rozrywkowe czy niezwykły zagraniczny wyjazd.
Klienci mogą zdobywać swoje punkty nie tylko dokonując zakupów, ale także poprzez wykonanie zadań tzw. grywalizacji. Zdobywanie punktów odbywać może się np. poprzez odblokowywanie kolejnych etapów: ukończenie kursu, wyzwania sportowe i w ten sposób zdobywać kody zniżkowe.

Dzięki takim działaniom firmy są w stanie zachować klienta przy sobie na dłużej, co skutkuje zadowoleniem obu stron. Programy lojalnościowe przynoszą także nowych klientów, a stali klienci poczują się dopieszczeni i nie prędko będą chcieli zmienić swoją ulubioną markę.

Użyj wsparcia.

Warto zainwestować w takie rozwiązania. Muszą to być jednak bardzo przemyślane i zaplanowane akcje.Programy lojalnościowe powinny być przejrzyste i zrozumiałe dla odbiorcy.
Powinny także jak najprostszy sposób pozwalać do jego przystąpienia. Nikt z nas nie lubi wypełniania papierów, i żmudnych procesów rejestracji.
Przy wyborze programu ogranicza nas tak naprawdę wyobraźnia, a w zasadzie to nie ona nas ogranicza, tylko to właśnie ona pomaga nam wymyślić i dobrać odpowiedni program, który przyniesie zyski. A od tego już jesteśmy My… 😊

 

Flower Travel Incentive

Comments are closed.

Language