Niezwykle piękna perła Europy
Jej wysokość, Czarnogóra
Czarnogóra to mały kraj znajdujący się pomiędzy Albanią, Bośnią i Hercegowiną, Serbią, Kosowem i małą częścią z Chorwacją. Kraj ten na każdym kroku zachwyca: swoją różnorodnością, pięknem i kulturą. Wiele atrakcji turystycznych Czarnogóry znajduje się na wybrzeżu, ale także w głębi kraju znajdziemy ich mnóstwo.
Niezwykła różnorodność krajobrazu
Rafting
Czarnogóra znana jest ze swoich dziewiczej przyrody, lazurowej wody i malowniczych plaż.
Zacznijmy od wspaniałego widokowego kanionu rzeki Tary, po której można popłynąć na rafting. Spływ najgłębszym kanionem w Europie jest jednym z najbardziej interesujących i widowiskowych. Równocześnie nie jest bardzo ekstremalny – każdy sobie poradzi.
To prawdziwy cud przyrody: czysta lazurowa woda, na przemian pojawiające się głębokie szczeliny i doliny, wspaniałe lasy i liczne wodospady.
Jeziora
Warto udać się także nad cudowne jezioro Szkoderskie… To największe jezioro na Bałkanach, stanowiące naturalną granicę Czarnogóry z Albanią. Jest naprawdę malownicze, zwłaszcza część północno-zachodnia, która stanowi w znacznej części Park Narodowy Jezioro Szkoderskie.
Jego piękno dostrzec można najbardziej podczas pływania po nim. Przeciskając się łódką przez szuwary, podpływając pod siedliska kormoranów czy pelikanów. Zamieszkuje je ok. 280 gatunków ptaków, co stanowi połowę wszystkich gatunków występujących w Europie. Imponujące!
Osiemnaście jezioro lodowcowych rozrzuconych po masywie Dormitoru fascynuje swoim pięknem, ale żadne z nich nie może się równać z Czarnym Jeziorem, znanym również jako „najpiękniejsze morskie oko Dormitoru”.
Zimą, kiedy całkowicie zamarznie zamienia się w raj dla miłośników łyżwiarstwa. Latem natomiast jest miejscem dla pływaków szukających odświeżenia.
Niezwykłe masywy
4×4
Ekscytująca wyprawa po majestatycznych górach, których szczyty sięgają niemal 1800m n.p.m. Lovcen jest dla mieszkańców Czarnogóry tym czym Olimp dla Greków. U podnóża gór znajduje się dawna stolica kraju Cetinje.
Można tutaj sprawdzić się jako kierowca auta z napędem 4×4. Nie zabraknie emocji, pięknych widoków i panoramy Zatoki Kotorskiej oglądanej ze skalnych szczytów. Podczas takiej wyprawy nie można zabraknąć sielankowego obiadu – na górskiej polanie konieczny jest piknik na trawie z zapierających dech widokiem.
Trekking i nie tylko
Trekking w Czarnogórze to także idealna forma aktywności w tym rejonie. Kraj ten ma tak ogromne możliwości i tak piękne góry, że można by chodzić tutaj długimi tygodniami i ciągle odkrywać nowe, ciekawsze trasy.
Ale uwaga… to również wymarzone miejsce dla narciarzy i snowboardzistów. W górach Dormitor panują doskonałe warunki do śnieżnego szaleństwa.
Miejsca w Czarnogórze
Zatoka Kotorska
Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – to unikalny fiord na Adriatyku, gdzie majestatyczne skały łączą się z morzem tworząc wąską, wcinająca się głęboko w ląd zatokę
Wrażenie robią nie tylko otaczające ją góry, ale także piękna roślinność jaka tutaj się znajduje. Wysokie palmy, piękne oleandry, kiwi, drzewa cytrusowe czy granaty. Niepowtarzalnego klimatu nadają temu miejscu wąskie kręte uliczki, liczne placyki, kawiarenki i restauracje położone wewnątrz murów tego średniowiecznego miasta. Głównym symbolem Kotoru jest katedra św. Tryfona na Starym Mieście. Co ciekawe, katedra ta jest starsza 460 lat od Bazyliki św. Piotra w Watykanie.
Zatokę to niezwykle miło podziwia się także z pokładu luksusowego katamaranu. Podczas rejsu cieszyć się można słońcem i widokami, a czas umili open bar.
Warto jednak zejść z katamaranu i przejść się po wysepce uchodzącej za jeden z symboli Czarnogóry – Wyspę Matki Boskiej na Skale z maleńkim kościołem. Co roku, 22 lipca, na pamiątkę znalezienia cudownego obrazu Matki Boskiej, mieszkańcy Perastu, ubrani w tradycyjne stroje, podpływają łodziami wypełnionymi kamieniami i wrzucają je tuż obok wysepki na dno morza.
Tuż obok znajduję się wyspa św. Jerzego – cmentarz dla zasłużonych. Tej wyspy się nie zwiedza – odwiedzać ją może tylko rodzina.
Najlepszą porą na zwiedzanie Kotoru jest wczesny poranek, ze względu na przypływające tutaj wycieczkowce, które na swoim pokładzie mieszczą nawet kilka tysięcy turystów.
Budva – najbardziej rozrywkowe miasto w Czarnogórze
Miasto to daje duży wybór restauracji i barów oferujących miejscowe specjalności. Popularna jest tutaj kuchnia włoska. Wszystkie lokale otwarte do późnych godzin wieczornych. W Budvie znajduje się również sporo dyskotek i klubów nocnych oraz kilka kasyn w hotelach
Za murami starego miasta rozciąga się strefa turystyczna z hotelami, plażą i promenadą. Po murach tych można spacerować i podziwiać roztaczające się z nich piękne widoki. W obrębie murów malownicze uliczki i zabytkowe świątynie zarówno katolickie, jak i prawosławne. Dużą atrakcją jest też niedaleka wyspa św. Mikołaja, na którą kursują stateczki z miejskiego portu.
Piękny widok na wyspę umożliwia również Cytadela. To wciąż jeden z najważniejszych zabytków Budvy. W miejscu tym zdecydowanie polecamy zjedzenie wspólnego kolacji czy lunchu ze wspaniałym widokiem na otwarte morze i wyżej wspomnianą wyspę.
Święty Stefan – Budva
Niewielka wyspa na Morzu Śródziemnym, która obecnie jest siedzibą ekskluzywnych hoteli. Zwiedzać można ją tylko z zewnątrz. Podobno kiedyś miejsce to było bazą wypadową piratów, którzy łupili statki na pobliskich wodach
Posiłek w Czarnogórze
Sztuka jedzenia
Jedzenie to dla mieszkanców tego kraju forma celebracji czasu. Tp budowanie więzi społecznych oraz czas na spędzanie czasu wolnego. Jedzenie niekiedy staję się tylko dodatkiem, a nie główną częścią spotkania. Nie powinniśmy dziwić się jeśli posiłki trwają tutaj po 3 godziny, a ludzie nie odchodzą od stolików mimo zjedzenia wszystkich posiłków. Warto pamiętać, że nieodłączną częścią takiego spotkania to winogronowa brandy – rakija i wina, które przygotowywane są z autentycznych i lokalnych odmian winogron – białe Krstac i czerwone Vranac.
Podstawą przepisów, które są szczególnie popularne na tym obszarze, są owoce morza, mięso (nierzadko poddawane obróbce termicznej na grillu), a także sałatki. Znaki firmowe kuchni tokacmak – tradycyjna potrawa z ziemniaków. Mieszkańcy są także dumni z szynki Njegusi, serów o różnych smakach, wieku i kolorze, jagnięciny w mleku, pstrąga w jogurcie, karpia z suszonymi śliwkami czy ranstan’u – czyli inaczej jarmużu . Nic tylko jeść!
Desery
Jeśli natomiast chodzi o deser, to polecamy zapoznanie się ze smakiem czarnogórskiej baklavy (dodatek do kawy z miodem, orzechami włoskimi i cukrem), kesten torta (ciasto z jadalnych kasztanów) czy krempity (kremowe ciasto waniliowe).
Kraj 23 razy mniejszy od Polski
Mimo, że tak mały to zdecydowanie kraj, który musi znaleźć się na liście ‘to do’. Czarnogóra staje się coraz bardziej popularna, jednak jak wiadomo cały czas dominująca pozostaje Chorwacja (jeśli chodzi o kraje Bałkańskie). Może warto wybrać się do Czarnogóry, która tak bardzo zachwyca widokami?